
Fosfatidylserin je přírodní látka s mnoha benefity pro činnosti mozku. Může podpořit paměť, soustředění a celkovou kognitivní výkonnost.
Jde o fosfolipid obsahující jak aminokyseliny, tak mastné kyseliny. Společně s omega-3 mastnými kyselinami EPA a DHA působí synergicky a poskytují stavební kameny pro buněčné membrány. Fosfolipidy obklopující všechny naše buňky jsou základní molekuly poskytující buněčnou strukturu a ochranu. Jako fosfolipidová molekula se FS skládá ze čtyř složek:
- Mastná kyselina
- Platforma, na kterou jsou navázané mastné kyseliny
- Fosfát
- Alkohol navázaný na fosfát
Fosfolipidy se seřadí a uspořádají do dvou paralelních vrstev známých jako fosfolipidová dvojvrstva. Ta tvoří buněčné membrány a je rozhodující pro funkci každé naší buňky. Hlavní funkcí FS je tak udržení veškeré buněčné aktivity, zejména v mozku, kde napomáhá uvolňování neurotransmiterů, synaptické aktivitě a funkci receptorů. Jeho vysoké hladiny se nacházejí v hipokampu, části mozku zodpovědné za učení a paměť. Předpokládá se také, že hraje roli v regulaci nálady a spánku.
A čemu tedy fosfatidylserin konkrétně prospívá? Jeho vlastnosti souvisí s hladinou kortizolu, ADHD, emoční stabilitou, depresí a dokonce i sportovním výkonem - hladina vnímaného stresu jej totiž významně ovlivňuje.
Nejlepší přírodní zdroje FS jsou:
- Sójový lecitin
- Hovězí mozek
- Makrela
- Kuřecí srdce
- Sleď
- Tuňák
- Kuřecí játra
- Bílé fazole
- Telecí maso
- Hovězí maso
- Treska
- Sardel
- Celozrnný ječmen
- Sardinky
Existují také doplňky stravy s fosfatidylserinem, který se získává ze sójového lecitinu, zelí nebo slunečnice.
Autorka článku: Lucie Kokyová