
V nejzákladnější podobě máme jednu buňku a ve své nejsložitější podobě máme orgánové systémy vykonávající specifickou funkci. Pokud poznáme úrovně uspořádání lidského těla, můžeme lépe pochopit, jak podpořit buněčné zdraví.
Buňky
Jsou základní jednotkou života. Každý organismus musí být tvořen alespoň jednou buňkou, aby byl klasifikován jako živý. Eukaryotické buňky jsou poměrně složité a obsahují mnoho struktur známých jako organely zajišťujících jejich přežití. Člověk jich má asi 30 bilionů. Buňky mají své specializace k provádění široké škály funkcí. Například svalové buňky umožňují pohyb, kdežto pohárkové buňky v trávicím traktu vylučují hlen. Oba typy buněk potřebují stálý přísun energie prostřednictvím mitochondrií a buněčného dýchání.
Tkáně
Představují několik buněk, které se spojují. Příkladem je svalová tkáň. Jediná svalová buňka by nebyla příliš užitečná, jelikož nemá použitelné množství síly. Pokud se ale svalové buňky spojí, dokáží generovat takové množství síly, že umožňují tělesný pohyb.
Orgány
Spojují dvě nebo více tkání pro specifickou funkci. Srdce, plíce, ledviny, mozek a žaludek jsou příklady orgánů. Hrají pomocnou roli v tělesném fungování, ale izolovaně by zas tak užitečné nebyly. Příkladem je srdce, které by bylo k ničemu bez doprovodných cév a krve. A krev potřebuje plíce, aby mohla být okysličena. Interakce dvou nebo více tkání je to, co dělá orgán orgánem.
Orgánový systém
Nejvyšší úroveň uspořádání lidského těla, kdy dva nebo více orgánů spolupracují na provádění tělesné funkce. Například srdce spolupracuje s plícemi, žílami a tepnami, aby efektivně dodávalo kyslík do všech tělesných buněk. Trávící, imunitní, nervový, endokrinní a krycí systém představují hlavní orgánové systémy v lidském těle. Jsou vzájemně závislé na optimálním fungování. Pokud se zdraví jednoho zhorší, s největší pravděpodobností to ovlivní také jiné systémy. Příkladem je vysoký krevní tlak, ten může zatěžovat více než jen kardiovaskulární systém, ale také ledviny, mozek a dokonce i oči.
Buněčné zdraví
Téměř všechny buňky potřebují ke svému fungování DNA a stálý přísun energie prostřednictvím ATP. Znalost těchto základních buněčných funkcí, potřeb a jejich podpora nám umožňuje optimální fungování na buněčné úrovni.
Mitochondrie
Mitochondrie jsou buněčnou elektrárnou zodpovědnou za přeměnu glukózy na využitelnou energii v buňce. Glukóza je transportována do mitochondrií, kde ji organela využívá ve spojení s kyslíkem k odčerpání adenosintrifosfátu (ATP) v procesu známém jako buněčné dýchání.
ATP je využitelná forma energie v buňce. Syntéza bílkovin, buněčný růst a mnoho dalších buněčných procesů vyžaduje ATP. Jedním z vedlejších produktů výroby ATP jsou reaktivní formy kyslíku (ROS). ROS mohou způsobovat oxidační poškození okolních molekulárních struktur v buňce. Ve zdravých mitochondriích jsou ROS udržovány v rovnováze prostřednictvím antioxidačních molekul.
DNA
DNA je molekula, která každé buňce zprostředkovává návod k použití. Obsahuje totiž genetický kód poskytující rámec pro to, jak se buňka vyvíjí a jak plní svou funkci. I když se jedná o velmi podrobný návod k použití, některé faktory mohou způsobit překlep nebo chybu. Tyto překlepy jsou známé jako mutace a mohou se časem hromadit. Jejich minimalizace je důležitým aspektem zdravého stárnutí a prevence nemocí souvisejících s věkem.
Telomery
Telomery jsou segmenty DNA na konci našich chromozomů. Vědci je často přirovnávají k plastovým špičkám tkaniček, které je drží pohromadě. Fungují podobně a zabraňují vzájemnému třepení nebo zamotávání chromozomů. Pokud k tomu dojde, může to znamenat záměnu nebo zničení genetické informace, což vede k poruše buněk, zvyšuje riziko onemocnění nebo dokonce zkracuje délku života.
Při každém dělení buňky, se její telomery zkracují. S věkem dochází k tomu, že jsou telomery příliš krátké na další dělení. V tomto okamžiku nejsou buňky schopny se dále dělit a stávají se neaktivními. Takto naše tělo stárne. Biologické hodiny každé telomery mají potenciál změnit naši životnost. O tom, kdy se naše hodiny zastaví, nerozhoduje věk, nýbrž délka našich telomer.
Jaké látky mohou buňky podpořit
- EGCG (epigalokatechin galát)
Autorka článku: Lucie Kokyová