Tento článek je určený všem, kteří zkoušejí různé metody, jak zlepšit spánek a přesto se jim to nedaří. Víme, že se nemáme přejídat, že máme větrat, nepoužívat mobil nebo jiný zdroj modrého světla, nepít alkohol a užívat hořčík. Internet je plný i mnoha dalších rad, od optimalizace pokoje až po nošení červených brýlí. Spousta z nás tohle všechno dělá, přesto ale špatně spí. Jak je to možné? Zkusme se podívat na to, v čem může být skutečně problém.
Obsah
1. Co obecně změnit
2. Nemůžu usnout
3. Probouzím se v noci
4. Ráno se probouzím nevyspaný(á)
Co obecně změnit
Pokud nějakou dobu nespíme, začneme se pídit po radách, jak situaci napravit. Přečteme si pár článků a začneme dělat jedno opatření za druhým. Pokud se výsledek nedostavuje, narůstá frustrace. A tak čteme víc a víc článků a zkoušíme další a další rady. A zatímco užíváme už třetí formu hořčíku, pod hlavou máme levandulový polštář a tep nám měří chytré hodinky, stále nespíme. Jak to?
Je to jednoduché, pustili jsme se totiž spánkem do boje. Řešením všech těchto opatření jsme na něj zaměřili pozornost a tím také zvýšili napětí. Pro kvalitní spánek potřebujeme vypnout hlavu i tělo, přidáváním dalších a dalších zlepšení ale hlavu zapínáme. Není možné se vypnout a uklidnit tím, že začneme všechno pečlivě řešit, vypneme se pouze tím, že nic řešit nebudeme. Pokud jste v takovém stresu, že opakovaně nemůžeme usnout, klidně si zahrajte hru na mobilu, najezte se nebo se dívejte na televizi.
Je také třeba se situaci přizpůsobit, smířit se s ní a přestat si v hlavě živit naštvání nebo zoufalství. Pomůže říct si, že je to zkrátka na nic (můžete použít libovolně ostrý výraz), a počítat s tím, že to prostě nějakou dobu tak bude.
Nemůžu usnout
Už jsme si řekli, že je dobré se vykašlat na veškeré optimalizace a hacky. Hoďte to všechno úplně za hlavu. A nelehejte si do postele s tím, že teď budu spát. Ne. Prostě si jen jdete lehnout do postele. Namísto počítání oveček nebo čehokoli, na co myslíte, abyste usnuli, myslete na nějakou jednoduchou věc, kterou rádi děláte nebo vám nevadí ji dělat. Třeba jak přiděláváte poličku na zeď. Nebo rovnáte knížky, třídíte oblečení, cokoli. Můžete myslet i na to, že se procházíte po svých oblíbených místech. A nesnažte se usnout! Naopak v klidu myslete například na zmíněnou procházku, představte si ulici, po které jdete, jak míjíte stromy, pak jdete třeba po schodech, míjíte obchod atd. A protože vás to baví, běžte dál. A nesnažte se usnout! Prostě jen v duchu běžte místy, které máte rádi.
Pomoci zklidnit hlavu a snížit pocit napětí mohou i přírodní složky jako L-theanin nebo meduňka.
Probouzím se v noci
Opět najdete spoustu článků, které vyjmenovávají různé orgány podle toho, v kolik se zhruba budíte. Můžete začít užívat ostropestřec, kopřivu nebo jiné bylinky a uděláte samozřejmě dobře. Pokud se ale probudíte ve 3 v noci, nejspíš máte na něco vztek nebo zažíváte emoční vypětí. Pokud vás naštval partner, člen rodiny nebo kolega, slušně a klidně mu to řekněte, nenoste to v sobě. Pokud vás dlouhodobě štve nějaká situace, jsou tři možnosti, co udělat - situaci vyřešit, situaci opustit a pokud nejde ani jedno, musíte k situaci změnit přístup, přijmout ji. Obecně platí, že s čím bojujete (třeba se špatným spánkem), vás oslabuje, co přijmete, vás posiluje. Lehejte si do postele s tím, že počítáte s nočním probuzením.
Ráno se probouzím nevyspaný
Pokud jste se vyloženě nepřejedli, nepřetrénovali, jde o stejnou situaci jako při probouzení v noci. Nejspíš zažíváte období vysoké zátěže, ať už fyzické nebo psychické, tělo jede na vysoké obrátky a spotřebovává nezbytné látky. Je možné, že vám například chybí železo, nebo vám kvůli dlouhodobému stresu schází složky mající vliv na spánkový režim jako tryptophan, který souvisí s produkcí melatoninu.
Autor článku: Tomáš Kouřil